fbpx

Nebojme se vícestupňových raket

Napsal Karel Jeřábek dne . V kategorii Pyrotechnicky

pruslehova trubka_A_mmNebojme se vícestupňových raket.

Při různých setkání a předváděčkách modelů raket se mě už celá řada mladších modelářů ptala, jakým způsobem provádím start vícestupňové rakety. Je fakt, že v současné době můžeme vidět tyto modely pouze na vrcholných soutěžích maket, ale jinak se o to téměř nikdo nepouští, protože chybí informace a zkušenosti.
  Já jsem tyto vícestupňové modely typu Blue Scout Junior, Monika, Aerobee, Nike Deacon a pod. provozoval bez problémů. Nepoužíval jsem žádnou elektroniku, která se dá dnes požít, ale zapálení motoru dalšího stupně jsem prováděl pomocí průšlehových trubek, které ještě někdy před dvaceti lety vyráběli v Dubnici n/Váhom.
 
   Jak tedy na start pomocí průšlehových trubek. Musíme si je sami vyrobit, ale není to nic složitého ! Začneme tím, že si uděláme dostatečný počet trubek podle délky mezi jednotlivými stupni. Na trnu o průměru 12 mm a délky asi 300 mm si natočíme trubky dlouhé 200 - 220mm ze 4 vrstev hnědé lepící pásky šíře asi 30 mm / postup je popsán v knize Raketové modelářství /. Z cigaretového papíru si uděláme kolečka o průměru 20 mm. V délce asi 30 mm od okraje trubky naneseme uvnitř trubky po celém obvodu lepidlo Kanagom. Cigaretový papír položíme na okraj trubky a trnem / nebo dříkem vrtáku/ o průměru 11 - 11,5 mm vtlačíme papírek až do hloubky 30 mm, kde máme lepidlo. Takto to uděláme u všech trubek. Potom do každé trubky dáme asi 15 až 20 zrníček černého prachu / pokud máte zápalnou slož z Dubnice/, uzavřeme opět víčkem z cigaretového papíru a zakápneme Kanagomem. Trubky na potřebnou délku dáme dohromady tak, že lepící páskou šíře 40 mm jen prostě spoje omotáme. Vždy část trubky s prachem navazuje na okraj bez prachu. 
  Ukončení takto nastavované průšlehové trubky se provádí špičkou, kterou zhotovíme ze zbytku trubek asi 50 mm dlouhé. Na jednom okraji vystřihneme 4 trojúhelníky v délce 20 mm, přihneme je do středu a zalepíme Kanagomem. Uprostřed musí zůstat volný otvor průměru 5 mm. Po zaschnutí natřeme špičku lepícím lakem asi 5 mm a  posypeme černým prachem. Špičku přilepíme při sestavování lepící páskou k průšlehové trubce.
   Možná si řeknete, proč jen takto krátké trubky 200 _ 220 mm, nevymýšlejte nic nového ! Tato délka přepážek s černým prachem byla zkoušena odborníky, aby spolehlivě zapálila v této vzdálenosti další část prachu. Ani nedávejte víceprachu - může dojít k přetlaku a odhození dalšího stupně bez zapálení !
   Nyní jen k sestavení celého souboru. Na příklad u modelu Javeliny je trubka dlouhá 1200 mm ! Použijete-li jako první motor RM 10-1,2-O pak trubka bude pasovat do motoru a musíte ji přilepit Kanagomem nebo Epoxy. Jestliže  máte jiný druh motoru, musíte ne trubku natočit další vrstvy , aby nebyla volná v motoru. Naopak je-li motor menší, musíte udělat nějakou redukci z motoru na trubku. Průšlehovou trubku dáváme prachem blíž k motoru. Špička konce průšlehové trubky musí dosedat do trysky dalšího motoru. Je to jednoduché - sestavíte si trubky na zhruba potřebnou délku, vsunete i s motorem do 1. stupně a necháte špičku překukovat přes okraj 1.stupně. Potom nasadíte lehce 2.stupeň a změříte si rozdíl, který nám zbývá k úplnému zasunutí 2. stupně. Po změření trubku vyjmeme, zkrátíme poslední díl před špičkou a zalepíme. Motor se musí opírat o zarážku a pevně vsunut do pouzdra, nebo zespodu zajištěn. Tak jako se napojuje 2. stupeň na 1., tak lze pokračovat na 3. stupeň. Návratná zařízení nepodceňujte, ale to je již jiná kapitola. Přeji mnoho úspěšných startů.
                                           

pruslehova trubka_A_mm

pruslehova trubka_B_mm

 

                                                                                                       
            Karel Jeřábek

Vytisknout


Diskutujte o totmto článku ve fórech (5 odpovědí).

Avatar uživatele Mirek
Mirek odpověděl/a na téma: #1668 10 roků 6 měsíců zpět
Ahoj Pandy ,

neseženeš ji sice přímo v tištěné podobě, ale s laskyvým souhlasem Karla Jeřábka si ji můžeme stahovat a tisknout!
Link je zde:
www.raketaci.cz/index.php/knihovna-jen-s...formace/57-informace

V dnešní době levných laserových tiskáren není problém oboustanně vytisknou těch 80 stránek!
Kdo nemá duplex , tak to zvladne i s manuálním otáčením stránek ....
Príručka za to rozhodně stojí.
Já se k ní také pravidelně vracím a vždy mne nějak nakopne.


Mirek
Avatar uživatele Pandy
Pandy odpověděl/a na téma: #1666 10 roků 6 měsíců zpět
Problém Mirku bude ,že tato publikace z roku 1985 je v současné době nesehnatelná. Já jí například sehnal na Aukru a to mám na Aukru nastavenou položku hlídání a trvalo to pár roků než se tam tato publikace objevila.
Avatar uživatele Mirek
Mirek odpověděl/a na téma: #1663 10 roků 6 měsíců zpět
Ahoj Karle ,

je to sice příručka z r. 1985, obsahuje mnoho unikátních informací a údajů, ať už z oblasti vnitřní balistiky - raketové motory str. 21-29 , ale absolutně perfektní je oblast vnější balistiky a aerodynamiky raketových modelů.
Množství skvělých a názorných diagramů, které nenajdeš ani v slavné knize "Handbook of Model Rocketry" od G. H. Stine, nebo v Modern High Power Rocketry od M. Canepu. Klobouk dolů před lidmi kteří připravili a zrealizovali tato měření!!

Mám dojem, ře mnoho lidí tuto publikaci dosti podceňuje a možná se také projevuje u části lidí řešení problémů na pricipu "černé skříňky" - nemusím vědět jak to vlastně funguje, stačí když vím jak to ovládat!!
Chce to důkladně pročítat literaturu a neváhat se k ní opakovaně vracet a konfrontovat nápady a představy.

Jaště jednou díky za tuto i jinou Vaši práci ...

Mirek
Avatar uživatele Karel
Karel odpověděl/a na téma: #1658 10 roků 6 měsíců zpět
Tu příručku Modely jsem dával dohromady v roce 1985 a celý základ knihy co a jak udělat také, včetně výkresu, který jsi uveřejnil. Tuto příručku / oranžovou /, která je zobrazena i na tomto vebu v literatuře, doporučuji všem začínajícím raketovým modelářům, ale i zkušeným nebo tápajících po informacích o odporu modelu, dosažených výšek a podobně.
Avatar uživatele Mirek
Mirek odpověděl/a na téma: #1624 10 roků 6 měsíců zpět
Ahoj Karle ,

konečně jasný a přehledný článeček k průšlehovým trubičkám .
Zatím byly běžněji k dispozici pouze stručnější informace ze strany 28 příručky od
Modely ( viz obr. v příloze.). Podrobný popis výroby a hlavně také jednoznačné vysvětlení ke skládání průšlehovek (vhodné a ověřené dávkování BP) pro daný expanzní objem průšlehovky!!
Drobný dotaz - jestli by nebylo vhodné kolem středu kroužků cogaretového papíru
opatrně napíchat (modelářským špendlíkem) pár dírek pro lepší přenos plamene či usnadnění protržení papírku horkými plyny?

Doufám, že se to projeví výrazným nárůstem počtu úšpěšných vícestupňovek na našich akcích i mimo nich.

Mirek