fbpx

Laminování trubek velkých průměrů

Napsal Pavel Koudelka dne . V kategorii Plášť laminátový

KJ 001_mmNávod a postup

 V prvním čísle časopisu RC revue roku 2012 jsem narazil na článek o výrobě plášťů velkých raket. Sám jsem vyzkoušel nemálo postupů, ale výsledek nikdy nebyl uspokojivý. Proto mě ten to článek velice potěšil. Ihned jsem napsal autorovi panu Karlu Jeřábkovi o souhlas s publikováním zde na webu. Se souhlasem připojil i pár fotografií, o které se s Vámi podělím.




Celý vtip spočívá v negativním laminování. Při všech dřívějších postupech se laminovala trubka z venku. Modelář byl omezen průměrem dostupného potrubí a pak se modlil, aby výsledný laminát šel dobře stáhnout. Ani povrch takovéto trubky nebyl dokonalí. Tento způsob vyžadoval obrovskou zručnost a ne moc uspokojivé výsledky. Kdežto postup pana Jeřábka řeší více problémů najednou. Jednak průměr trubek si teď můžete vymyslet jakýkoli a za druhé výsledná povrchová úprava při tomto postupu je perfektní. Jestli jako šablonu použijete stočený plech nebo rozříznuté potrubí, záleží jen na Vás. Tím že laminujete vnitřek šablony, laminát krásně opíše stěnu šablony a nedochází k nerovnostem. Jediný detail, který tímto postupem vzniká, je podélný spoj který se musí přetmelit.

 KJ 002_mmKJ 004_mmKJ 005_mmKJ 008_mm

 

Teď něco k postupu.

 

Jako šablonu pan Jeřábek používá PVC trubku rozříznutou podélně viz obrázek, nebo stočený plech do požadovaného průměru.

KJ 007_mmKJ 003_mm KJ 006_mm

Šablona vždy tvoří větší polovinu obvodu pláště z důvodu zastřižení okraje na požadovaný rozměr. Proti přilepení laminátu na šablonu, se vnitřek natírá pastou na podlahu.

Jako vyhovující je vyzkoušeno dát tkaninu v první vrstvě 40g/m2 a dalších dvou 110g/m2. Po zaschnutí se druhý den udělá druhá půlka obvodu. Takto vyrobené dvě půlky se podélně zastřihnou nůžkami na požadovaný rozměr a přilepí ke konstrukci lepidlem Epoxy 1200. Po nalepení první půlky je třeba odstranit přebytečné lepidlo z podélného spoje. Druhá polovina pláště by pak špatně dosedla na konstrukci.

 

Výroba přechodových kuželů

 

KJ 013_mm

Podobným způsobem se řeší přechodové kužely. Na které se vytvoří konstrukce jaká je vidět na obrázku. Pak se na skleněné desce potřené opět pastou na podlahu na laminujeme rozvin pláště přechodu.

KJ 009_mm

 

 

Postup nakreslení rozvinu kužele, budu citovat.

 

KJ 011_mm

„Potřebný kužel si nakreslím na papír s rozměry dD a v. Kužel protáhnu až k ose a v bodě protnutí označím bodem A. Pak vedle nakreslím osu a udělám bod A, z něj pak opíši kružnici o poloměru R a další o poloměru r. Na začátku kružnice R na ose označím bod B a z něho odměřím vzdálenost obvodu průměru D. Délku odvodu, spočítáme podle vzorce 3,14 x D. Na konci měření přidáme asi 5mm. Tento bod spojíme s bodem A a rozvinutý plášť je nakreslený. Stačí jen vystřihnout a obkreslit na laminát.

KJ 010_mmKJ 012_mm

 

 

Ještě bych chtěl poděkovat panu Karlu Jeřábkovi, že publikoval tento návod a pomohl tak řadě stavitelů modelů velkých raket.

Musím se ještě zmínit o krásné knize „Modelářství na Ústecku“, kterou vydal pan Jeřábek a  je plná dobových fotografií z 50 let až po současnost. 

Vytisknout


Diskutujte o totmto článku ve fórech (3 odpovědí).

Avatar uživatele Pandy
Pandy odpověděl/a na téma: #5018 5 roků 6 měsíců zpět
"Točič" na výrobu laminovaných trubek.
inspirace
www.raketenmodellbau.org/forum?action=vi...d=802234#lastPosting
Avatar uživatele Kony
Kony odpověděl/a na téma: #4925 6 roků 2 dní zpět
Nádhera!
Avatar uživatele Pandy
Pandy odpověděl/a na téma: #4919 6 roků 6 dní zpět
Zde je pěkný start raketoplánu známého modeláře z Itálie ,není sice tak velký jak postavil Karel ale zase pěkně letěl.