fbpx

Velký Bill

Napsal Karel Jeřábek dne . V kategorii Jednostupňové rakety

000
 

Velký Bill, raketa z polystyrenu.

 
Když jsem se rozmýšlel nad tím jaký model rakety si postavit, napadlo mě, že bych mohl t zkusit udělat také raketu z polystyrenu, když letecké modely jsou převážně z tohoto materiálu. Ještě ze zaměstnání jsem znal polystyrenové díly izolace na potrubí, které by se na to hodily. A tak jsem sháněl výrobce těchto izolací. Díky internetu to bylo snadné, vybral jsem si firmu ze Zašové, kteří kromě isolací nabízejí vyřezání jakéhokoliv tvaru konturovým řezáním.
Neváhal jsem, nakreslil náčrtek potřebných dílů (špičatou hlavici a mezikruží průměru 150/100 mm) a poslal dotaz, zda to vyrobí.
Druhý den přišel email s odpovědí, že tu špičku neumí, ale to mezikruží mi udělají v maximální délce 1030 mm. Objednal jsem tedy 4 ks a za týden mi přišel blok polystyrenu, ve kterém byly vyříznuty 4 ks mezikruží i se středy. Polystyren je krásně, čistě uříznutý, je hustý, pevný s průměrem kuliček asi 1,5 mm.
 
001 mm
 
 
Abych vyzkoušel, jak se bude opracovávat, začal jsem s výrobou hlavice. Odřízl jsem z mezikruží potřebnou část a vlepil do ní středovou tak, aby šel vybrousit tvar hlavice. Do středů na obou koncích jsem vlepil z bukového dřeva kolíky průměru 12 mm a 80 mm dovnitř, aby se dal bezpečně vybrousit tvar.  Broušení polystyrenu v tomto provedení není žádná legrace a chce to trochu praxe. Jedna strana je upnuta za kolík ve vrtačce a druhou mám opřenou o hrot. (můj přípravek).
 
002 mm
 
 
Lepší je to dělat na soustruhu, ale ten nemám. Pak jsem jen pustil vrtačku s asi 700 otáčkami a frikční úhlovou bruskou, na které je kotouč se skládaným smirkem, vybrousil tvar.
 
003 mm
 
Jak vše vypadalo při broušení, je vidět na obrázku,
 
004 mm
 
ale já to dělal na zahradě a tak mi to nevadilo. Tvar špičky polystyrenu jsem dobrousil až na dřevo a po zaříznutí dokončil ručně brousítkem. Celou hlavici jsem jen lehce zatmelil a olaminoval tkaninou 40g/m2.
 
005 mm
 
Následovalo jen začištění a nastříkání barevně. 
Část polystyrenového mezikruží, která mi z metrového kusu zbyla, jsem použil na spodní díl rakety. Vzhledem k nutné pevnosti jsem celý povrch olaminoval a uvnitř v místech upevnění stabilizátorů do délky 400 mm rovněž. Stabilizátory jsou z topolové překližky 4 mm a oboustranně laminované. V mezikruží jsem shora vyřízl ostrým nožem drážky pro stabilizátory (ale jen na vnitřní laminát),
 
006 mm
 
které jsem epoxidem zalepil do polystyrenu.
 
007 mm
 
V dolní části trupu je vlepena příruba s maticemi pro připevnění výměnného pouzdra motoru.
 
008 mm
 
 
008a mm
 
 
 
 
008b mm
 
Konstruoval jsem to schválně takto, abych mohl použít motor 320 Ns i 160 Ns. V horní části tohoto dílu je nainstalováno elektronické zařízení na vyhození návratného zařízení.
 
009 mm
 
 
 
009a mm
 
 
009b mm
 
Prostřední díl je tak, jak jsem si představoval. Na koncích polystyrenového mezikruží, jsou zpevňovací příruby z topolové překližky 3 mm a ve spodku je nalaminovaný kroužek pro spojení se spodním dílem rakety.
 
010 mm
 
Povrch je pouze polepen samolepící tapetou. Uvniř je v horní části zalepena příruba k úvazu padáku a jeho uložení.
 
010a mm
 
Zespodu je uvnitř až k této přírubě nalepena hliníková samolepící folie proti ožehnutí plamenem.
 
011 mm
 
Barevné provedení, je podle americké rakety Hill Billy 1,
 
013 mm
 
 
jen jsem ji dal svůj název Velký Bill a dokončil ji před Setkáním v Sazené, kde byla s úspěchem odzkoušena na motor 320 Ns. Jak je vidět, když se zamezí přístupu ohně k polystyrenu, je možné i rakety z tohoto materiálu vyrobit a létat s nimi.
Přikládám ještě schema zapojení pro vyhození padáků rádiem
 
014 mm
 
012 mma
 
start modelu v Sazené
 
015 mm
 
 
Pokud se týká pracnosti postavení tohoto typu modelu rakety, tak vyjde úplně stejně časově, jako každá jiná stavba modelu.Pokud by někdo chtěl další informace, rád mu je poskytnu.
 
 Karel Jeřábek

Tagy: Výroba, Velká, Návod

Vytisknout


Diskutujte o totmto článku ve fórech (5 odpovědí).

Avatar uživatele Béda
Béda odpověděl/a na téma: #3832 8 roků 4 měsíců zpět
Rozpracovaná Kouzelná hůlka
Avatar uživatele Béda
Béda odpověděl/a na téma: #3831 8 roků 4 měsíců zpět
Moje řeč, s tím polystyrenem. Já z ničeho jiného ani nestavim. Zrovna teď jsem od broušení celej zaprášenej. Znovu stavim kouzelnou hůlku. Používám černě značený stavební PS. Jsou 3 druhy., ještě modrý a červený. Ty jsou řidší. S černým se dá zacházet jako s hodně měkkou balsou. Skoro. Popíšu postup jak na kormidlo, to jde snadno, téměř rovná plocha. PS se obrousí smirkem 400 co nejvíc do hladka. Vysavačem s kartáčkem se vehementně díl vyluxuje. Okolí a prac.plocha taky. Umejou se ruce. Pořádně. Stůl se popráší vodní mlhou, zhotovitel taky, zejména ruce až k předloktí. Z folie se do 2/3 stáhne ochraná vrstva. Obě plochy se napráší vodní mlhou. Tím se mimo jiné zruší el. náboj. Ochr. vrtva se poté sloupne úplně a folie se dopráší mlhou z obou stran. Lehce. Né že to zlejete jak zahrádku. Folie, vystřižený díl s vhodnými přesahy, se položí na hladkou pr. plochu, lepidlem nahoru. Adhezí vody se folie sama na stůl rozvine a přilepí. Nad ní se do výšky 10mm ustaví PS díl. Kontrola přesahů. Díl se přitiskne a zvedne spolu s folií. . Stůl se utře do sucha. Díl se otočí (folií nahoru) a položí na suchý stůl. Vezme se fén, jakýkoliv co šlohnete v koupelně. Díl (folie) se nahřívá od středu ze vzdálenosti 20cm. Bacha, krabatí se, nepodléhat panice. Hlazením rukou, lépe filcem, se folie porovnává a vyhlazuje. Tam kde vychladne se sama mírně smrští, dost na to aby byl díl nakonec hladký. Okraje dílu které nikdy nesedí a folie se na nich láme, tak tam se folie musí ohřát z 5cm a pořádně (opatrně) a natáhnout a přehnout přes okraj na druhou stranu. Pokud to budete dělat na sucho bez vodní mlhy, jednak se vám folie slepí k sobě dřív než ji stačíte položit na stůl a druhak, PS utrháte a zničíte lepidlo. Hladký díl znovu celý prohřejete fénem ze 2 cm a folii všude pořádně přitlačíte. Voda z pod PS vyschne během 24h při pok. teplotě. PAk je díl tvrdý jak prkno a neváží skoro nic. Béda foliář
Avatar uživatele Karel
Karel odpověděl/a na téma: #3819 8 roků 4 měsíců zpět
U serva mám alespoň kontrolu, že se pohybuje a funguje, to u spinače ne. Druhá věc je ta, že serva mám v dílně z letadel a nemusel jsem je pořizovat i když jsou mikroserva teď k sehnání i za 40,-Kč !
Avatar uživatele DRAGON-CZ
DRAGON-CZ odpověděl/a na téma: #3818 8 roků 4 měsíců zpět
Standartně opět velmi pěkná práce, ale zeptal bych se, proč to servo a ne rc spínač?

Ivo
Avatar uživatele Koudy
Koudy odpověděl/a na téma: #3812 8 roků 4 měsíců zpět
Děkuji Karlovi za další super článek. ;)

Pro zajímavost